Sprowadzenie auta z zagranicy to dla wielu osób atrakcyjna opcja na pozyskanie taniego samochodu. Istnieją jednak różne opłaty związane z importem pojazdu, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie. Poniżej przedstawiamy informacje o podatkach i opłatach za samochody importowane.

1. Opłata celna i VAT

Jeśli samochód sprowadzany jest spoza Unii Europejskiej, konieczne jest zapłacenie opłaty celnej. Stawka opłaty zależy od roku produkcji i wartości pojazdu. Do wartości samochodu należy też doliczyć 23% VAT (podatek od towarów i usług).

1. Akcyza

Akcyza to dodatkowy podatek od niektórych towarów, w tym od pojazdów samochodowych. Stawka akcyzy zależy od pojemności silnika, rodzaju paliwa oraz emisji CO2. Akcyzę należy zapłacić zarówno przy imporcie samochodu spoza UE, jak i w przypadku sprowadzenia auta z innego kraju UE, w którym stawki podatkowe są niższe.

1. Opłata paliwowa

W Polsce obowiązuje również opłata paliwowa, czyli tzw. “podatek drogowy”. Opłata ta pobierana jest w momencie rejestracji pojazdu i zależy od pojemności silnika oraz rodzaju paliwa. Dla samochodów sprowadzanych z zagranicy często jest to dodatkowy koszt, który trzeba uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o imporcie pojazdu.

1. Koszty transportu

Warto pamiętać, że import samochodu wiąże się nie tylko z opłatami celno-skarbowymi, ale też z kosztami transportu. W zależności od kraju, z którego sprowadzany jest samochód oraz odległości, jaką należy pokonać, te koszty mogą być znaczne.

1. Dodatkowe opłaty

Poza wymienionymi opłatami, warto pamiętać o innych kosztach, np. związanymi z kosztami ubezpieczenia, przeglądu technicznego czy wymiany tablic rejestracyjnych. Dodatkowo, jeśli sprowadzane auto wymaga napraw, trzeba też wziąć pod uwagę koszty związane z wymianą części.

Podsumowując, sprowadzenie samochodu z zagranicy może być atrakcyjną opcją dla osób poszukujących taniego pojazdu. Należy jednak pamiętać, że związane z tym opłaty mogą być znaczne i należy uwzględnić je przy podejmowaniu decyzji.