Dwumasa Zafira B – jakie są objawy uszkodzenia dwumasy?

Dwumasa to element, który zastosowano w samochodach Zafira B, a który odpowiada za tłumienie drgań i wibracji w silniku. Jej awaria może przynieść poważne konsekwencje dla stanu samochodu, stąd też warto wiedzieć, jakie są symptomy uszkodzenia dwumasy w Zafirze B.

1. Hałas i drgania

Jednym z wskazań uszkodzenia dwumasy jest hałas dochodzący z okolic silnika. Dzwoniący lub stukający dźwięk to sygnał, że coś jest nie tak i należy poddać samochód diagnostyce. Podobny objaw to także odczuwanie drgań w trakcie jazdy.

1. Zwiększenie spalania paliwa

Zwiększone spalanie paliwa to częsty sygnał uszkodzenia dwumasy w Zafirze B. Mogłoby się wydawać, że w przypadku takiego problemu trzeba udać się z samochodem do mechanika, jednak często można zauważyć to już na bieżąco, samodzielnie zwracając uwagę na licznik paliwa.

1. Zawieszenie skrzyni biegów

Podczas jazdy wyczuwać można chwilowe zwieszenie skrzyni biegów, co może oznaczać problemy z dwumasą. Jest to objaw, którego nie wolno lekceważyć, ponieważ skrzynia biegów jest jednym z ważniejszych elementów w samochodzie.

1. Zacinanie się sprzęgła

Zacięcie się sprzęgła to także sygnał, że w samochodzie coś jest nie tak. Taki stan może oznaczać, że w Zafirze B uszkodzenie dwumasy jest już spore i wymaga pilnej interwencji.

1. Zwiększone zużycie łożysk

Ostatnim wskazaniem awarii dwumasy u Zafiry B jest zwiększone zużycie łożysk. To objaw, którego nie można ignorować, ponieważ ma on wpływ na wiele innych elementów w samochodzie – od układu kierowniczego, przez układ hamulcowy, aż po ukłąd zawieszenia.

Podsumowanie

Jeśli zauważysz którykolwiek z objawów wymienionych powyżej, koniecznie udaj się do swojego mechanika i poproś o sprawdzenie stanu dwumasy. Uszkodzenie tego elementu jest poważnym problemem i warto przyjrzeć się mu dokładnie.